ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı

30 Yıl Sonra Ortaya Çıktı


şirk-et, çalışmaların durmasından şik-ayetçi olmuş ve birk-aç demokrat yakınını araya sok-arak çalışmanın devam etm-esini sağlamış. Şirk-et, yapılan plan-a göre m-ez-arlar-daki n-aa-şları çık-arıp başk-a bir yere g-ö-m-eceklermiş. En erk-en g-ö-m-ülen kişinin 30 yıllık bir m-e-zarda yattığı öğrenilmiş. Bu eski köyün sakinlerinin m-ezarları tek tek açılmaya başlamış. İşçiler k-abirleri açtıkça bir sürü parça parça olmuş bir isk-elet ve kötü kokulardan başk-a bir şey görm-emişler tüm k-abirler açılıp n-aaşlar taşındıktan sonra geriye tek bir m-e.zar k-almış. Oraya en son gömülen 30 senelik m-ezar. Diğerlerinde olduğu gibi bu m-ezarı da açmışlar.
Vurulan her bir k-azma kürek sesiyle sanki bir canlıya vuruyormuş gibi sesler geliyormuş. K-abri açtıklarında bir tabut bulmuşlar. Tabutun k-apağını açtıklarında bir anda işçiler tekbir getirip k-elim-e-i tevhid okumaya başlamışlar. Korku ve heyecandan ne yapacaklarını şaşıran işçilerden bazıları düşüp bayılmış. K-abirdeki kişinin bedeni hiç bozulmamış rengi sanki canlıymış gibi tazeymiş, yüzü ayın ondördü gibi parlak, kokusu miski amber gibiymiş. Tüm işçiler oraya toplanmış ve tekbirler içerisinde n-aaşı k-abirden çık-armışlar. Çık-arılan m-evtanın yüzünü açtıklarında “bu filancanın oğludur, bunu tanıyoruz” diyenler olmuş. Onlar da bu kişinin 30 yıl önce ö-ldüğüne şahitlik etmişler. Genç, sanki şimdi gömülmüş gibi tazeydi. Gece alıp babasın-a götürmüşler.
Babası oğlunun n-aaşını gördüğünde tekbir getirmiş ve gözyaşları içinde şöyle demiş: “Allah’ım Allah’ım sen ne yücesin Allahım senin lütfun ne güzeldir. 30 yıldan sonra oğlumu ban-a hiçbir şey değişm-emiş bir halde gösterdin.” Genci alıp başk-a bir k-abre götürmüşler ve oraya defnetmişler. Defin işlemlerinin ardından orada bulun-an işçiler gencin babasın-a şöyle demişler: “Allah aşkın-a söyle oğlun yaşark-en ne yaptı da ö-lü cesedi böylesine nuri pak k-aldı.
Açtığımız her k-abirden istisn-asız çürümüş k-emikler ve kötü kokular çıktı.” Yaşlı adam şöyle demiş: “Allah’a yemin olsun ki oğlumu bildim bileli n-amazlarında iftitah tekbirini hiç terk etm-ezdi. Cemaatle n-amazı da daima en ön safta kılardı. Cami ve m-escitleri yapımında gönüllü çalışırdı, her sabah k-alktığımda onu sabah n-amazın-a uyanmış görürdüm, beş vakit n-amazını da bir k-ez olsun aksattığını görm-edim. Zannediyorum ki bu yüzden Allah onun cesedini çürütm-edi. N-amaz insanın rabb’i ile olan irtibatıdır. Oğlum her şeyden çok severdi.” demiş. İslamın şartları arasında bulun-an n-amaz kılmak, ibadetlerin en üstü olarak k-abul edilm-ektedir. İbadetler içinde en faziletlisi n-amazdır. Cennetin an-ahtarı n-amazdır. Bu yüzden dinimiz n-amazı ömrümüzün sonun-a k-adar kılmayı emretmiştir. N-amazla Allah’a bağlılığını sevgili ve on-a k-arşı minnettarlığını göstermiş oluruz. Beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Sağlıklı günler.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.