American Truck Simulator İnceleme

0

American Truck Simulator (ATS), ETS‘nin önceki haline nazaran daha oturaklı bir şekilde hayatına başlıyor. Steam’de çıktığı gün en çok satanlara giren oyun, artık “DLC” sistemini iyice özümsemiş gibi görünüyor. DLC sistemi ile ücretsiz veya ücretli birçok eklenti, yeni bir güncelleme beklemeden oyunculara sunulabilecek. Öncelikle belirtmek gerekir ki, ATS yalnızca Steam üzerinden satın alınabiliyor. Sistem gereksinimleri de ETS2‘den farklı olarak sadece 64-bit işletim sistemlerine destek veriyor. Üstelik kötü haber vermek gerekirse, oyun için gerekli sistem hayli yüksek.

Gelelim oyuna, başlangıç olarak Kaliforniya ve Nevada eyaletlerimiz var. Kaliforniya eyaleti meşhur Hollywood’un merkezi, klasik arabalar, palmiyeler ile geliyor. Ücretsiz Nevada eklentisi ise Las Vegas ve vahşi batı manzaraları ve uçan kaçan çalılıklarla oyunu süslüyor. Grafikler ETS2’nin son haline yakın, özellikle İskandinavya (Kuzey ülkeleri) eklentisiyle örtüşen güzellikte. DirectX 11‘e henüz geçirilemediği için yine o eski hava olsa da, üzerine bir hayli çalışıldığı belli.

american-truck-simulator-inceleme

Yapımcılar, isim hakları henüz alınmamış çekicileri artık oyunda bulundurmak istemedikleri için, yola sadece 2 marka ve 3 çekici ile çıkmışlar. Oyunda seçebileceğiniz 3 çekici var. Ama tabii ki oyunun hemen başında bunları satın alamıyoruz. Peterblit 589, Kenworth T680 ve W900 araçları ücretsiz olarak oyuna geliyor. Bu çekicilerin de 3 ayrı kabin tipi geliyor, “Günlük” diye nitelenen yataksız kabini, yataklı kabini ve aerodinamik yataklı kabinler. Her tipe göre çekicinizin uzunluğu ve yakıt deposu hacmi değiştiği için günlük küçük kabinler alışmanız için güzel bir başlangıç olabilir. Özellikle polisin elinin sıkı olması, hatta ülkemizden farklı olarak trafik polisinin olması bile güzel bir özellik. Polisin kestiği cezalar neyse ki seviyenize göre artıyor veya azalıyor. Kantar özelliği ise arada bir çıkıp sizi sinir eden bir özellik olsa da, yolun taşıdığınız yükü kaldırıp kaldıramayacağı ile ilgili olduğu için, ufak bir gerçeklik havası katmış.

American Truck Simulator, Amerikan tarzı burunlu çekicileri sevenler, filmlerde gördüğü yollarda bir kez de kamyon sürmek isteyenler için ideal. Yepyeni yerler ve çekiciler getirse de ETS2’den pek farklı sayılmaz. Arabiriminin dahi aynı olması aslında ETS2 oyuncularının yabancılık çekmemesi açısından iyi bile sayılabilir. Artık oyun motorunun eskimiş olması, çok daha güzel işlere biraz gölge düşürse de, en azından DirectX 11 müjdesinin verilmiş olması bile bir başlangıç sayılır. Oyun ETS2’ye göre çok daha küçük bir alanda geçiyor. Zaman ve yol oranının 1:19’dan 1:34’e düşürülmesinden dolayı yolculuğunuz çabucak bitiyor. Siz siz olun burunlu ve uzun çekici sürdüğünüzü, virajları geniş almanız gerektiğini ve 1 mil’in 1 km olmadığını unutmayın.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.