Android Telefon Güvenliği Nasıl Sağlanır?

0

android_ipuclari

 

Merhaba arkadaşlar , bu yazı Android’i yalayıp yutanlara yönelik değil de daha çok oyun oynayıp, uygulama yükleyip fotoğraf çeken arkadaşlar içindir.

Android Güvenliği Nasıl Sağlanır?

 

Android güvenliği ilk olarak Google Play’de veya internet ortamında görülen her uygulamaya yazılan her açıklamaya ya da sunulan her görsele inanmayıp araştırmakla başlar.

  • Her Google Play’e yüklenen uygulama görsellerinde gösterdiklerini içermiyor olabilir. Buna en uygun örnek Çıplak Gösteren Uygulama’yı verebilirim. Böyle bir uygulamanın olamayacağını bilmeyen kullanıcılar uygulamayı indirip, gerekli izinleri yayıncıya veriyorlar. Daha sonra uygulamayı kurduğunuz anda sisteminizde ki veriler yayıncıya yollanmaya başlıyor.
  • Uygulamları yüklemeden önce her zaman yorumları okuyun. Bu sayede sizden önce o uygulamayı indiren kullanıcılar kendi gözlemlerini yazıyorlar bu yorumlar size uygulama hakkında fikir verebilir.
  • Mantıklı düşünün bir uygulama size güneş ışığı ile şarj etme imkanını sunabilecek bir uygulama olabilir mi?
  • Uygulamayı yüklemeyi kabul etmeden önce her zaman gereken izinleri okuyun. Ekran koruyucusu olarak indirdiğiniz bir uygulamanın telefon numarası istemek gibi bir izne ya da wi-fi bilgilerini istemek gibi bir izne ihtiyacı yoktur.

Unutmamalısınız ki Google Play’e yüklenen uygulamalar herhangi bir güvenlik aşamasından geçmiyor. iTunes’te (Apple Store) yüklenen her uygulama önce bir onay sürecine alınır.

 

Her zaman telefonunuzda bir güvenlik programı yüklü olsun. Dikkatli olun yüklediğiniz güvenlik uygulaması da güvenli olsun!

Aşağıda size güvenli olan en iyi antivirüs ve mobil güvenlik uygulamalarını belirtiyorum.Butonlara tıklayarak Google Play üzerinden indirebilirsiniz.

 

[Mobile Security & Antivirus] İndir

[Avira Antivirus Security] İndir

[Mobile Security & Antivirus (ESET)] İndir

 

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.