ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Avukatın adı
Hatta duyar duymaz da hikayesini merak etmişsinizdir. Bu duyduğunuz isim de hem çok ilginç hem de hikayesi oldukça farklı olarak karşımıza çıkıyor.
Böyle isim görülmedi
İsmini duyanlar kulaklarına inanamıyor, kimliğine bakmak istiyorlar. 30 yıl önce Kahramanmaraş’ta yaşanan olayı duyunca herkes hayrete düşüyor. Nüfus Müdürlüğündeki memura inat oğluna öyle bir isim koydu ki, duyan şaşıp kalıyor.
Çoğu zaman ilginç isimler duymuşsunuzdur. Hatta duyar duymaz da hikayesini merak etmişsinizdir. Bu duyduğunuz isim de hem çok ilginç hem de hikayesi oldukça farklı olarak karşımıza çıkıyor.
Böyle isim görülmedi
Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde hayatını sürdüren Muammer Öksüz, 30 yıl önce kucağına aldığı 3’üncü çocuğuna Hacı Mustafa ismini vermek istemişti. Ancak Öksüz’ün kayıt yaptırmak için gittiği Andırın İlçe Nüfus Müdürlüğündeki memur, “Hacı ismi bir unvan. Kanunen bu isim olmaz” dedi ve kaydını yapmadı.
Bütün çabalara rağmen memur geri sözünden geri dönmeyince Öksüz, nüfus memuru ile inatlaşarak “Bu isimler de unvan. Buna da itiraz et de göreyim” dedi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun 7’nci Padişahının adını oğluna verilmesini istedi. Nüfus memuru bu isme itiraz edemez ve çocuğun ismini babasının söylediği şekilde kaydetti.
Bugüne kadar kendi ismi dışında Fatih Sultan Mehmet Han ismini duymadığını da belirten Öksüz, “Fatih Sultan Mehmet şeklinde çok fazla bir isim duydum ancak Fatih Sultan Mehmet Han şeklinde duymadım, görmedim açıkçası.
Hukuk fakültesinden mezun olmasının ardından döndüğü memleketinde 3.5 yıldır avukatlık mesleğini yürüten Fatih Sultan Mehmet Han Öksüz, henüz okuma-yazma bilmezken isim sahibinin doğum tarihini, İstanbul’u hangi tarihte ve kaç yaşında fethettiğini, hangi yılda öldüğünü ezbere bildiğini ifade etti.
Öksüz, 25 harften oluşan isim ve soy isminin birçok kişinin dikkatini çektiğini, isminin konulmasının da çok ilginç olduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:
“Doğduğum dönemde babam esasen ismimi Hacı Mustafa koymak istiyor. Ancak o dönemin nüfus memuru Hacı’nın bir isim olmadığını, unvan olduğunu, kanunen bu ismin konulamayacağını iddia ederek ismi kimliğe yazmaktan imtina ediyor.
Bunun üzerine babamla aralarında bir tartışma yaşanıyor ve en nihayetinde babam ‘Madem hacı unvan, sen bu ismi yazmıyorsun o halde bu ismi de yazma da göreyim’ şeklinde bir yaklaşım da bulunarak ismimi Fatih Sultan Mehmet Han koyuyor. Malumunuz olduğu üzere Fatih esasen bir unvandır, Sultan hakeza bir unvandır. Han da o şekilde unvandır. Böyle bir inatlaşmanın neticesinde ismimi Fatih Sultan Mehmet Han olarak koyuyor. Bu ismi taşımaktan da 30 yıldır mutluyum, gururluyum. İyi ki böyle bir isimim var, iyi ki öyle bir tartışma yaşanmış” dedi.
Adını ilk kez öğrenenlerden çok güzel tepkiler aldığını belirten Öksüz, bununla beraber uzunluğu nedeniyle günlük hayatta zorluk yaşayıp yaşamadığını soranların da olduğunu, her nimetin bir külfeti olduğunu ancak isminin güzelliği karşısında uzunluğunun kendisini rahatsız etmediğini ifade etti.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!