ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

Ayaklarda , Yanma , Karıncalanma Oluyorsa Sebepleri Bunlar.


El ve ayaklarda yanma hislerinin olması dikkate alınması gereken sağlık sorunlarındandır. Yanma tek başına olabileceği gibi beraberinde iğnelenme hissi, karıncalanma ve ağrı olması bu şikâyetlere sıklıkla eşlik etmektedir. Yanmalar kişiyi pek rahatsız etmeyen hafif şiddette olabileceği gibi daha ileri boyutta uyuşma ve ağrı eşliğinde uykularımızı bile etkileyecek düzeyde problemlere yol açabilmektedir. Yanma ve karıncalanma olduğunda bu durum parestezi yani duyu bozukluğu olarak da tanımlanmaktadır. El ve ayaklardaki yanma hissinin nedenleri: eşliğinde Cilt enfeksiyonları veya yorgunluk geçici olarak ayaklarda yanma veya iltihaplı durumlar oluşturabilirken, ayaklardaki yanma hissi genellikle sinir hasarının (periferik nöropati) bir belirtisidir. Sinir hasarı, diyabet, kronik alkol kullanımı, belirli toksinlere maruz kalma, bazı B vitamini eksiklikleri veya HIV enfeksiyonu(AİDS) gibi birçok farklı nedene bağlıdır.
HASTALIĞIN OLUŞMASININ OLASI NEDENLERİ:

Alkol kullanım bozukluğu (Alkolizm)
Sporcu ayağı
Charcot-Marie-Tooth hastalığı (kollarınızdaki ve bacaklarınızdaki sinirleri etkileyen bir grup kalıtsal bozukluk)
Kemoterapi
Kronik böbrek hastalığı
Karmaşık bölgesel ağrı sendromları (hasarlanmış sinir sistemi nedeniyle kronik ağrı)
Diyabetik nöropati (diyabetin neden olduğu sinir hasarı)
HIV/AIDS
Hipotiroidi (tiroid hormon azlığı)
Tarsal tünel sendromu(ayakta sinir tuzaklanması)
Vitamin eksikliğine bağlı anemi (kansızlık)
ELLERİM NEDEN ATEŞ GİBİ?

Yanma her zaman ayaklarda değil ellerde de görülmektedir. Soğuk eller ağrılı ve rahatsız edici olabilirken, sıcak eller de sorunlara neden olabilir. Bazı durumlarda ellerinizi vücudunuzun geri kalan kısmına göre daha sıcak, ateş gibi hissedebilirsiniz. Diğerlerinde, ellerinizde yanma hissini fark edebilirsiniz. Hangi durumların buna neden olduğunun bilinmesinde yarar vardır. Olası nedenler:

Palmar eritem (parmaklarda kızarıklık hastalığı)
Fibromiyalji( adale romatizması)
Karpal tünel Sendromu (el bileğinde sinir sıkışması)
Periferik nöropati ( el ve ayaklarda yanma, uyuşma, karıncalanma, geçmeyen ağrılar)
Refleks sempatik distrofi (herhangi bir nedene bağlı dolaşım bozukluğu, ödem, ağrı)
Eritromelalji (ataklar şeklinde gelen sıcaklıkla tetiklenen soğukla yatışan yanıcı kızarıklık).
PARMAKLARDA LEKELER VARSA!

Her iki eldeki sıcaklık ya da yanma, palmar eritem adı verilen nadir bir cilt rahatsızlığından kaynaklanabilir. Bu durum ayrıca avuçlarınızda ve hatta bazen parmaklarınızda lekeli kırmızı bir renge neden olur. Bazı palmar eritem vakalarının bilinen bir nedeni yoktur veya kalıtsal olabilir. Bununla birlikte, şu durumlarda ortaya çıkabilir:

Gebelik
İlaçlar
Atopik dermatit gibi cilt rahatsızlıkları
Şeker hastalığı
Otoimmün durumlar
Tiroid bezi sorunları
HIV. Palmar eritem için bilinen bir neden yoksa veya kalıtsalsa bunun için özel bir tedavi yoktur. Ancak tedavi edilebilir, altta yatan bir nedenden kaynaklanıyorsa, temel neden belirlenip ortadan kaldırılırsa sorun çözülür.
FİBROMİYALJİ

Fibromiyalji tanısı koymak güç olabilir, doktorların teşhis etmesi zor olabilir ancak herhangi bir nedene bağlanamayan ve 3 aydan fazla süre devam eden yaygın ağrılar varsa fibromyalji olunabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Fibromiyalji genellikle vücudun çeşitli yerlerinde hissedilen ağrı ve bitkinlik ve yorgunluk ile kendini gösterir. Bazı durumlarda, fibromiyaljisi olan insanların ellerinde ve ayaklarında yanma hissi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu belirtilerin dışında; uykusunu alamamak ve yorgun uyanmak, baş ağrısı, depresyon, anksiyete, alt karın bölgesinde ağrılı ya da ağrısız irritabl barsak sendromunun gelişimi.

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Karpal tünel sendromu, el bileğinizdeki siniriniz üzerinde baskı olduğu anlamına gelir. Bu sinir ön kolunuzdan el bileğinizden avuç ve parmaklara doğru gider. Bazı durumlarda, ellerinizde sıcaklığa veya yanma hissine neden olabilir. Diğer belirtiler şunlardır:

Avuç içi ve parmaklarınızda uyuşma ve karıncalanma
El kaslarınızdaki zayıflık
Bilek ağrısı, uyuşukluk veya zayıflık
Kolunuzu hareket ettiren ağrı ve yanma hissi. Bazı durumlar karpal tünel sendromuna neden olabilir. Neden olan sorunlar:

Bilek yaralanmaları
Zayıf kontrollü diyabet mellitus
Romatoid artrit
Hipotiroidi karpal tünel sendromu tedavisi ağrının ne kadar kötü olduğuna bağlıdır.
Elinizde sıcaklık veya yanma hissi de periferik nöropati belirtisi olabilir. Bu durum, altta yatan bir nedene bağlı olarak sinir hasarının oluşması sonucu ortaya çıkar. Belirtiler arasında şunlar olabilir:

Ellerde veya ayaklarda karıncalanma
Keskin ağrı
Uyuşma
Kol ve bacaklarda zayıflık
Kol ve bacaklarda ağırlık hissi
Düşük kan basıncı
Erektil disfonksiyon
Kollarınız veya bacaklarınız yerinde kilitlenmiş gibi hissetme gibi. Periferik nöropatinin gelişiminde genetik faktörler, rol oynayabilirken, tipik olarak altta yatan bir problemden de kaynaklanabilir. Bunlar;

Otoimmün hastalıklar
Diabetes mellitus
Hipotiroidi
Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar olabilir. Periferik nöropati için tedavi genellikle altta yatan nedene yönelik olmalıdır.
KARMAŞIK BÖLGESEL AĞRI SENDROMU

Karmaşık bölgesel ağrı sendromu (CRPS) denilen, sinir ve bağışıklık sisteminizde bozuklukların olduğu karmaşık bir durumdur. Bu arızalar genellikle stres, enfeksiyon ya da kanser dahil olmak üzere bir yaralanma ya da altta yatan bir sorundan kaynaklanır. En çok elde, kolda görülmesine karşın vücudun diğer kısımlarını da etkileyebilir. Genellikle etkilenen vücut kısmında yanma hissi oluşur. Ayrıca terlemelere de yol açabilir. Diğer belirtiler şunlardır:

Ağrı
Şişlik
Isıya veya soğuğa karşı duyarlılık
Soluk veya kırmızı deri
Kas zayıflığı veya spazmlar
Eklem sertliği
Belirtilere yönelik olarak, RSD tedavisi için birçok seçenek söz konusudur.
GEBELİK DÖNEMİNDE OLUŞABİLİR

ERİTROMELALJİ yoğun yanma hissine ve ağrılara neden olabilir. Ellerdeki yanma hissi ön plandadır. Diğer belirtiler arasında şunlar sayılabilir:

Şişme
Artan terleme
Kırmızı veya mor renkli deri. Neyin eritromelaljiye neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Genetik kalıtım çok nadirdir. Eritromelalgia, kol ve bacaklarınıza kan akışını etkileyecek şekilde genişlemiş veya daraltılmış olarak kalmayan belirli kan damarlarıyla ilişkili olabilir. Bazı nedenler:

Kemik iliği bozuklukları
Sinir hasarı
Otoimmün hastalıklar Eritromelalginin neden olduğu yanma ve yangı durumunda, ellerinizi soğuk suya sokmak iyi gelmektedir. Gebelikte görülen ayak yanmaları hamilelik sırasında yaygındır. Ayaklardaki artan ağırlık, ayakların şişmesine neden olur. Ayrıca, hamilelik sırasında vücut ısısında bir artışa neden olabilen bir takım hormonal değişiklikler de söz konusudur. Ayak yanmaları menopozda da karşımıza çıkmaktadır. Bu, vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerin bir sonucudur. Fazla alkol almak el ve ayak sinirlerinize zarar verebilir ve alkolik nöropati denen bir duruma neden olabilir.

SPORCULARDA DA GÖRÜLÜR

Atletik ayak dediğimiz sporcularda daha çok görülen yanmalar tırnak mantarına bağlı olarak tırnak yüzeyinin üzerinde büyümeye başladığında oluşur. Ayak derisinde kaşıntı, batma ve yanmalar sporcularda görülen problemlerdir. Vitamin eksikliğinde vücudun bazı besinleri olmadığı zaman, sinir fonksiyonu, alkolik nöropatide olduğu gibi etkilenir. Bu durumda, folat, B-6 ve B-12 vitaminlerindeki eksiklikler, sıcak ve ayaklarda yanma hislerine neden olabilmektedir.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.