ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Rüzgarlı

Bebek Doğmadan


Doğum yaparken ölenler veya Doğumu gerçekleşmeden hamile bir kadın vefat ederse çocuğa ne olur?

Anne karnında ölen bebek normalde düşük veya ölü doğumdan kaynaklanmaktadır. Bu genellikle gebelik sırasında böylesi bir olayın oluşma zamanı ile tanımlanır. Bu nedenle günümüzün anne adayları bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için rutin kontrollerini ihmal etmiyor, gerek görsel gerekse yazılı kaynaklardan hamilelik ve bebek sağlığı hakkında doğru bilgiler edinmeye çalışıyor.
HAMİLE KADIN ÖLÜNCE ÇOCUĞU NE OLUR?

Îmam-ı Azam’ın üç talebesi dikkatimizi çekmektedir. Bunlar İmam-ı Ebu Yusuf, İmam-ı Muhammed ve İmam-ı Züfer’dir.

Şüphesiz ki, Ebu Yusuf bir numaralı bir talebesidir Hazret-i İmamın.

İmam-ı Züfer’le İmam-ı Muhammed de Ebu Hanife’nin içtihadlannı yaymakta büyük hizmetler görmüş, değerli faaliyetlerde bulunmuşlardır. Ancak, İmam-ı Muhammed’in görüşleri daha fazla itibar kazanmış, alâka toplamıştır.

İmam-ı Muhammed, üstadı Ebu Hanife ile olan hatırala-nnı anlatırken değerli vakalar da nakletmiştir. Suâl sebebiyle bir tanesine yer vereceğiz bu sohbetimizde.

Şöyle anlatır:

Üstadım Ebu Hanife’nin meclisine gelen biri şöyle bir suâl sordu:

– Hamile bir kadın doğum sırasında vefat etti. Onu yıkamak üzere tahtanın üzerine koyduklarında karnındaki çocuğun yaşadığı anlaşıldı. Bu kadın böylece defnedilecek mi, yoksa bekletilecek mi? Kadın şu anda yıkama tahtası üzerinde beklemektedir.

Mecliste hazır bulunanlar birbirlerine bakıştılar. Bazıları:

– Bu kadın defnedilemez. Ancak bekletilir. Ola ki bekleme sırasında çocuk dünyaya gele, dediler.

Bazıları da:

– Cenaze bekletilmez. Efendimizin hadisi vardır, cenazenizi bir an önce toprağa verin, buyurdu, dediler.

Böyle söylenmesine rağmen yine de gözler Ebu Hanife Hazretleri’ndeydi. O, söylenenleri dikkatle dinledikten sonra fikrini açıkladı:

– Bu cenaze, ne defnedilir, ne de çocuğun doğması için bekletilir?

Dinleyenler şaşırdılar.

– Ne yapılır öyleyse? Geride başka ihtimal mi var sanki?

Evet, Hazret-i İmam’a göre asıl ihtimal geridedir ve olması gerekeni şöyle dile getirmiştir:

– Bu hamile kadının karnı ameliyatla açılır, çocuğu alınır, sonra defnedilir!

Dinleyenler hep birden bu görüşe iştirak ettiler. Doktor geldi. Hamile kadmm karnı yarılıp çocuk sağ olarak çıkarıldı. Sonra defnedildi, çocuk bakıma alındı.

Daha sonra ne oldu biliyor musunuz? Bu çocuk büyüdü, sıhhatli ve akıllı bir çocuk olup, Ebu Hanife’nin ilminden, irşadından istifade etti. Ebu Hanife’nin gösterdiği fıkhı çare ile hayata gelişinden dolayı halk ona Ebu Hanife’nin oğlu admı takmıştı.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.