ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Bu 7 belirtinin


1. Ağız kuruluğu
Diyabet evveli devre erken fark edilip yeterli önlemler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini denetim etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz duruma geliyor. Bu halde evvelce aç olmamata kan şekerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk bulgularıni oluşturuyor.
2. Gece idrara kalkma
Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin yanı sıra kanda yükselen kan şekerinin böbrek üstünde oluşturduğu basınç namacıylaiyle hastalar gece uyur iken idrar ihtiyacıyla uyanmaya başlıyor. Gecede bir kez idrara kalkmak normal sayılıyor. Fakat aniden daha çok sayıda uykunun idrar ihtiyacıyla bölünüyor olması, akla diyabeti getirmeli.
3. Bacaklarda kramplar
İnsülin azlığı namacıylaiyle kanda şeker yükselirken hücre amacıylae girip yakıt olarak kullanılamadığı amacıyla hücrelerde bir enerji açlığı meydana çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, aşırı tatlı isteği, sabahları zor uyanma, gün içersinde uyku hali, konsantrasyon azalması bu devrede başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti yükselen bulguları oluşturuyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Eksperi Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu tür şikayetleri olan şahıslarda açlık kan şekeri normal olsa bile aç olmama şekerlerinin takibinin ya da şeker yükleme testinin kesinlikle yapılması gerektiğine ilgi çekiyor.
4. Uyuklama
Kanda şeker yüksek olmasına karşın yakıt olarak kullanılamadığı amacıyla hücreler enerjisiz kalıyor. Bu hal beyin ve sinir sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içersinde uyuklama şikayetleri meydana çıkıyor.
5. Kaşıntı
Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir beden kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı kadınlarda genital bölümde daha yoğun olabiliyor.
6. Genital mantar enfeksiyonları
Vücut sıvılarında yükselen şekerin mikropların üremesini kolaylaştırmasına bağlı olarak kadınlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölümde kaşıntıyla eş güdümlü yineleyen mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.
7. Kilo kaybı
Pankreasın insülin rezervi azaldıkça açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda artmasına karşın kullanılamaması namacıylaiyle hücrelerin enerji açlığı arttıkça hücreler enerjiyi yağ ve kas hücrelerinin parçalanmasıyla elde etmeye çalışıyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Eksperi Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu devrede yukarıdaki şikayetlere ek olarak kilo kaybının meydana çıktığını belirtiyor.
Diyabet namacıyla artıyor?
Diyabet sıklığı pek çok namacıylae bağlı olarak artıyor. En mühim namacıylaler arasında ise aşırı karbonhidratlı besin tüketimi, fastfood ve şekerli meşrubat kullanımının artması, kilo alma, hareket etmeyen hayat ve düzensiz beslenme yer alıyor.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!