ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

EMEKLİ YAPILACAK ZAM ORANI SIZDI


Emekli maaş zammı 2022 ne kadar olacak? Yeni yılda memur ve emekli maaş (SSK-Bağkur) beklentisi nedir? İşte emekli ve memur zammında son durum Emekli maaş zammı son dakika gelişmeler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Açıklanan kasım ayı enflasyon oranı ile beraber netlik kazanacak memur ve emekli enflasyon farkına gözler çevrildi. Öte yandan Bağkur, SSK ve işçilerin de emekli zammı belirlenecek. 2022-2023’teki mali ve sosyal hakları belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri doğrultusunda memur ve emeklileri maaşlarına 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5 zam yapılacak. Aralık ayı enflasyon oranının açıklanması ile beraber zam oranı kesinleşecek. Memurlar ve emekliler, ocak-temmuz, temmuz-aralık olmak üzere senede iki kere maaşlarını zamlı alıyorlar. Peki, memur maaşı ve emekli maaş zammı 2022 ne kadar olacak? İşte, yeni yıl emekli ve memur maaş zammında son durumMemur ve emekli zammı için geri sayım heyecanı başladı. Memur ve emeklilere ocak ayında zam yapılacak. Bu zam oranı enflasyon oranı ve farkına göre belirlenecek. TÜİK tarafından temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan, 5 aylık enflasyon açıklandı. Bu açıklamalara göre TÜFE’de 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 oldu. Enflasyon farkı ise 7’nin üzerinde. Hürriyet’ten Noyan Doğan son beş aylık enflasyonun aynı olması durumunda yeni zamlarla birlikte maaşların ne kadar olabileceğini açıkladı.

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Hürriyet Gazetesi’nden Noyan Doğan konuyu ele aldı. İşte Noyan Doğan’ın yazısı…

Önce memur emeklileri ve görevdeki memurlar ile başlayalım. Görevdeki memurlar ve emeklileri, ocak-temmuz, temmuz-aralık olmak üzere senede iki kere maaşlarını zamlı alıyor. Zam oranları ise toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor. Üzerine, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa, bu fark maaş zammına yansıyor. Enflasyon farkının oranı da toplu sözleşmede yer alıyor. 2022-2023’teki mali ve sosyal hakları belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri bu yılın ağustos ayında sonuçlandı. Buna göre de memur ve emeklileri maaşlarını 2022’nin ilk altı ayında yüzde 5 zamlı alacaklar. 2021’in ikinci altı alında gerçekleşecek enflasyonun yüzde 3 oranını geçmesi halinde ise aradaki fark memur ve emeklilerinin zamlarına eklenecek.

ENFLASYON FARKI OLUŞTU

TÜİK, temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım aylarını kapsayan, 5 aylık enflasyonunu açıkladı ve TÜFE’de 5 aylık enflasyon yüzde 10.47 oldu. Bu da şu anlama geliyor; 5 aylık enflasyon, toplu sözleşmede belirtilen yüzde 3’lük oranı geçtiği için şimdiden memur ve emeklileri için yüzde 7.47’lik enflasyon farkı oluşmuş durumda.

Eğer senenin son altı ayının enflasyonu aynı düzeyde olursa 2022’nin ocak ayında memur ve emeklileri toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 5 zammın üzerine yüzde 7.47 enflasyon farkı da eklenince maaşlarını toplam yüzde 12.47 zamlı alacaklar.

Buna göre de 2022’nin başında en düşük emekli aylığı ek ödeme hariç 3.600 liraya çıkacak. Yeni zamlarla birlikte aile yardımı, çocuk ödeneği ve memurların bulundukları illere göre aldıkları ücretler de farklılaşacak.

Bu kapsamda en düşük memur maaşı 2022’nin ocak ayında aile yardım ödeneği ve diğer ücretler hariç 5.440 liraya çıkacak.

EK ZAM GELEBİLİR

Yeni zamlarla birlikte 1. derece 4. kademede (1/4) genel müdürün maaşı 18.100 liraya, 1/4 öğretmenin maaşı 7.370 liraya, 8/1 polis memurunun maaşı 8.357 liraya, 5/1 üniversite mezunu hemşirenin maaşı 7.149 liraya, 1/4 uzman doktoranı maaşı 11.351 liraya çıkacak.

Tabi bu hesaplamalar belirttiğim gibi 5 aylık enflasyonun aynı kalması durumunda geçerli, enflasyon artarsa enflasyon farkı da artacağından bu maaşlar biraz daha artacak.

Yeri gelmişken, memurlara, toplu sözleşme dışında enflasyondaki artışa göre ek zam yapılması konusuna da değineyim. Evet, bir kereliğe mahsus olmak üzere böyle bir zam gündemde ve toplu sözleşmeye ek protokolle ekleneceği, hatta ocak ayındaki zamlı maaşlara yansıtılacağı da kesin gözüküyor.

Ancak zammın ne kadar olacağı ve daha da önemlisi memur emeklilerini kapsayıp kapsamayacağı henüz netlik kazanmış değil.

2021 yılında ise hem memurlar hem de emeklileri geçmiş toplu sözleşmeden kaynaklı bu yılın ocak-haziran döneminde yüzde 3’lük zam ve enflasyon farkıyla birlikte maaşlarını yüzde 7.36 zamlı; temmuz ayında ise yüzde 3 zammın üzerine yüzde 5.45 de enflasyon farkı ile birlikte yüzde 8.45 zamlı almışlardı.

Böylece memur ve emeklilerinin 2021 yılı maaş zamları toplamda yüzde 15.81 olmuştu. 2022’de yeni zamla birlikte memur emeklilerinin her ay aldıkları ek ödeme tutarı da artacak.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Peki, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin durumu ne olacak? İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de ocak ve temmuz olmak üzere senede iki defa zam alıyor ve memur emeklilerinde olduğu gibi zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, TÜİK tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor. TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyona göre de işçi ve Bağ-Kur emeklileri için şimdiden yüzde 10.47 zam kesin gözüküyor. 2022’nin 3 Ocak tarihinde açıklanacak 6 aylık enflasyona göre bu zam oranı daha da artabilir.

Bugünkü hesaba göre de 2022’nin başında en düşük SSK emeklisinin aylığı 3.030 liraya, en düşük Bağ-Kur emeklisinin aylığı 2.724 liraya ve en düşük tarım emeklisinin aylığı ise 2.195 liraya yükselecek. 2021 yılında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılın ilk yarısında maaşlarını yüzde 8.36, yılın ikinci yarısında ise yüzde 8.45 olmak üzere bu yıl toplam yüzde 16.81 zamlı almışlardı. Son dakika… Memur-Sen Başkanı’ndan önemli 3600 ek gösterge açıklaması! 30 bin lira fark edecek…

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memurlara verilecek olan refah artışına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yalçın, artışın 15 Ocak’ta maaşlara yansımanı beklediklerini söyledi. 3600 ek göstergeye ilişkin de açıklamalarda bulunan Yalçın, emekli olacak olan çalışanların şu an için 25-30 bin lira fazla ikramiye alacaklarını ve artışın emekli maaşlarına da 750-1000 lira olarak yansıyacağını belirtti.

Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte tüm çalışanlar zam beklentisi içine girdi. Asgari ücret zammına ilişkin görüşmeler devam ederken Memur tarafını ilgilendiren refah artışına ilişkin de gelişmeler yaşandı.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, memurların maaşlarına refah artışı yapılması konusunda Bakan Bilgin ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve asgari ücretin belirlenmesinin ardından yaşanacak artışa ilişkin rakamların ortaya çıkacağını söyledi.

Yalçın, 3600 ek göstergeye ilişkin olarak da çalışanlara bir yararı olmadığını, emekli olduklarında alacakları Maaş ve ikramiyede artışlar yaşanması için çalışmalar yapıldığını belirtti. Yalçın, emekli ikramiyelerinde 30 bin liraya, maaşlarda da şu an için 1000 lira civarında artış yaşanacağını söyledi.

REFAH ARTIŞI

Toplu sözleşmemiz Ocak ayından itibaren yürürlüğe girecek. 1 Eylül – 30 Kasım arasındaki dalgalanma memurun alım gücünü düşürdü. Toplu sözleşmede böyleydi. Enflasyon farkı verilecekti, konu enflasyon farkının üzerindedir. Ocak ayındaki yansıyacak olan yüzde 5 zamla birlikte enflasyon farkı olan durumla birlikte bir de üzerine ek zammın verilmesine ihtiyaç var. Kira, gıda fiyatları yükseldi.

Biz burada diplomasi yaptık. Çalışma Bakanlığı ve diğer aktörlerle görüştük. Prensip olarak bir konuda anlaştık. Enflasyon farkı ve zamla birlikte refah düzenlemesi gelmesi konusunda anlaştık. Rakam için bir görüşmeye başlamadık. Asgari ücret belirlendikten sonra çalışmamızı bitirdikten sonra rakam konusunu konuşmaya başlayacağız. Rakam ifade etmem doğru olmaz. Asgari ücret tartışmasının bitmesi sonrasında rakam da oran da konuşulabilir.

MEMUR MAAŞ ZAMMINDA YANLIŞ ANLAŞILMA

Yüzde 30-35 verdiklerinde hayır demez, bilakis teşekkür ederiz. Yapılacak iyileştirme piyasayı da hareketlendirir. Alınan para anında piyasaya yansıyacak. Türkiye’de piyasanın hareketlenmesi isteniyorsa bu konuda maksimum rakamların zorlanması isabetli olur. Aslında 6’ncı dönem toplu sözleşmede biz 2022-2023’ü kapsayacak şekilde yapılan toplu sözleşmede yüzde 30 en düşük, hizmet koluyla gelen kazanımlarla yüzde 40.22’ye varan artışlar var. PTT’de idari hizmet personelinin 4067 liraydı maaşı vardı, 300 lira seyyanen zam oldu. Diğer iyileştirmelerle maaşı yükseldi. Yüzde 30-35 yeni zam diye manşete ve cümlelere sirayet etti. Biz buna itiraz etmeyiz, davul zurnayla halay çekeriz. Sadece prensip olarak bir konuda anlaştık. Memurun alım gücü düzeltilmeli.

Ocak 15’te maaşa yansıyacak şekilde düzenleme yapılacak.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Son bitirdiğimiz sözleşmede 3600 ek göstergeler çalışılacak ve hayata geçirilecek. Çalışma Bakanlığı’yla görüşmeler yaptık. Bakanla yaptığımız son görüşmede bir konuda uzlaştık. 3600 Ek Gösterge ile ilgili komisyonu Ocak ayına kalmayacak şekilde hazırlık yapılıyor. Bizim bu komisyonda bir araya geldiğimiz sunumda temel yaklaşımlarımızı, tekliflerimizi sunabileceğimiz bir zemin olacak. Komisyon çalışarak olgunlaşacak. 3600 ek gösterge kamuoyuna ilan edilirken öğretmen, imam, polis olarak öne çıkarıldı. Burada ara formlar oluştu. Bizim temel yaklaşımımız 3600 ek gösterge diye madde koyduk. Merdiven basamağı olan düzenlemeyi hayata geçirmek. Belli meslek grubu değil genel çerçeveden bakılacak.Emekliliğe sair bir düzenleme. Çalışanlar beklentiye girmesin. 750-1000 lira arasında emekliye iyileştirme olacak. Çalıştığı yıla göre değişecek. Bir de mevcut çalışan kişi emekli olduğunda 25-30 bin lira arası emekli ikramiye yükselmiş olacak. Hem emekli maaşı hem de emekli ikramiyemizde artış olacak.

Bizim temel yaklaşımımız tüm çalışanları kapsaması. Toplu sözleşme kapsamındaki herkese iyileştirme olarak yansımasını isteriz.Sözleşmeliler konusu var kamuda. 520 bin sözleşmeli var. Bir kısmı süreli, bir kısmı süresiz, bir kısmı 4C diye ayrılan sözleşmeliler var. Kamuda 39 ayrı sözleşmeli istihdamı var ve aralarında 17 fark var. Öğretmenlere ilişkin bir konu ifade edildi. Farkların ortadan kaldırılacağı ve öğretmenlerin kadrolu atanacağını, sözleşmeli öğretmenliğin ortadan kaldırılacağı belirtildi. Buna ilişkin komisyonu da kuracağız. 2022’nin sonunu beklemeye gerek yok.

Bir an önce bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Belediye çalışanlarına tebligat gitmeye başladı. Görünen lüzum üzerine sözleşmeniz yenilenmeyecektir diye tebligatlar ortaya çıkmaya başladı.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.