En Zararlı 5 Yazılım

0

wallpaper_security_by_jpunks27-d5gumut

 

Sistem güvenliği her geçen gün daha önemli hale gelmeye başlıyor. Hackerlar, dolandırıcılar vb. çeşitli amaçları için sistemlere ve kullanıcılara ciddi zararlar verebilecek malware yani kötü niyetli yazılımlar geliştiriyorlar.

 

Trojan.AutorunINF.Gen
Bu jenerik tanıma yazılımı bilinen ve bilinmeyen zararlı autorun.inf dosyalarını tanıyabiliyor ve taşınabilir diskleri, USB bellekleri vb. kullanarak yayılıyor.

 

Worm.Autorun.VHG
Solucan tipindeki bu zararlı yazılım Windows işletim sistemindeki autorun.inf fonksiyonunu kullanarak USB bellek, taşınabilir HDD gibi araçlar üzerinden yayılıyor. Internet ve ağ solucanı olan yazılım CVE-2008-4250 güvenlik açığından faydalanıyor.

 

Trojan.FakeAlert.CJM
Bu zararlı yazılım kullanıcıları sahte antivirüs programı indirmeleri için kandırmaya çalışıyor. Bunun için web sitesi kullanıcının Windows Gezgini’ni takilit ediyor ve sisteminde pek çok virüs olduğu uyarısını yapıyor. Kullanıcı bu web sitesindeki herhangi bir şeye tıkladığında karşısına ücretsiz bir antivirüs programı önerisi geliyor. Ancak kullanıcının indirdiği program bir Truva atı olarak çalışıp çeşitli zararlı yazılımları sisteme sokuyor.

 

Java.Trojan.Downloader.OpenConnection.AO
Bu Truva atı türündeki bu dosya indirme yazılımı web sitelerinde bulunan ve üzerinde oynanmış Java appletlerine yerleşiyor. Applet indirildiğinde applet parametrelerinden bir URL üretiliyor. İndirme yazılımı da bu URL aracılığıyla kullanıcının bilgisayarına zararlı bir yazılım indirip çalıştırıyor. Bu Truva atıyla bilgisayarınıza ne tür zararlı yazılımların girebileceği hiç belli olmuyor.

İndirme programı Java’daki CVE-2010-0840 güvenlik açığından faydalanarak Java’nın içinden çıkıyor ve sisteme veri yazabiliyor.

 

Java:Agent-DU [Expl]
Java temelli bu zararlı yazılım Java’nın açığından faydalanarak Java Sandbox’ın içinden çıkıyor ve serbest kalıyor. Daha sonra direkt olarak .exe dosyalarını indirip çalıştırabiliyor.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.