Facebook Hesap Güvenliğini Arttırma

0

Facebook Hesap Güvenliğini Arttırmak

facebook-hesabinin-guvenligini-saglamak-705x290

Bu yazıda Facebook’un hesap güvenliğini nasıl en üst düzeyde tutabileceğimiz konusuna değineceğiz. Bu konu özellikle sayfa yöneticileri için ekstra önem arz ediyor.  Son zamanlar da takipçi ve beğeni hilesi gibi çeşitli amaçlarla internette her gördüğü uygulamalara izin veren İnsanların sayısının çoğalmasıyla çalınan Facebook hesap sayıları da çoğaldı. “Temel Güvenlik Önlemleri”  olarak ele alacağız. Facebook hesabınızın güvenliği sadece anlatacağımız hesap ayarlarına bağlı değil aynı zaman da bilgisayarınızın güvenlik seviyesine de bağlıdır. Yani, bilgisayarınıza kurduğunuz uygulamalara, eklentilere ve ziyaret ettiğiniz sitelere dikkat etmenizin yanı sıra antivirüs yazılımı kullanmanız da hesap güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynayacaktır.

Temel Güvenlik Önlemleri

 

>>>Parola Belirleme Kriterleri

Örneğin parolanızın uzunluğunu kısa koymayın.Parolanızı uzun tutmanız olası kombinasyon denemelerinde veya birinin elinizi okumasına karşı bile etkili yol olabilir. Parolanızın içeriğine isim, doğum tarihi, ‘oyun123’ veya ‘qwerty’ şeklinde alternatif hesap şifreleri koymaktan kaçınınız. Çünkü buna benzer şeyleri deneyen kitle sayısı yüksektir. Bu kişiler koyulabilecek şifrelerin listesini çıkarmış ve deneme yanılma yoluna girmiş insanlardır.

Diğer parola belirleme kriterimiz ise parolanın içinde bulunacak karakterlerdir. Parolanızı casus yazılımlara karşı korumanın en temel yollarından biri şifrenizi sayısal değerlerle birlikte, küçük ve büyük harf karmaşası içinde oluşturmanızdır.

 

>>>E-Posta Adresi

E-posta adresi, şifresini unuttuğunuz hesapları almak için en etkili yoldur. Bu nedenle mutlaka kullandığınız e-posta adresinin geçerli olduğuna, şifresini bildiğinize ve güçlü parolaya sahip olduğundan emin olunuz. Çünkü hesabınızı Facebook üzerinden çalamayan kişilerin ikinci hedefi e-posta hesaplarınız olacaktır. Bunun dışında size, Facebook üzerinde ki e-posta adresinizin gizlilik ayarını ‘Sadece Ben’ olarak değiştirmeniz güvenliği biraz arttıracaktır. Böylelikle kötü niyetli kişilerin e-posta adresinizi bulmaları daha çok zorlaşacaktır. E-posta adresinizin gizlilik ayarını değiştirmek için “Profiliniz > Hakkında > İletişim Bilgileri ve Temel Bilgiler > E-posta” yolunu izleyiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.