LTE Nedir?

0

lte-nedir-705x290

 

Kısaltmanın açılımı olarak Long-Term Evolution, yani uzun süreçli evrim olarak geçen LTE bir kablosuz genişbant teknolojisi ve hücresel veri transferi prensibine dayalı cihazları yani tablet ve telefonlarımızın internet bağlantı hızını artırmak amacıyla kullanılıyor.

Hhücresel iletimin standartlarını oldukça yükseklere taşıdığı ve bir önceki bağlantı hızı olan 3üncü nesil bağlantıdan çok daha hızlı olduğu için iletişim teknolojisinde 4G, yani 4üncü nesil adıyla anılıyor.

LTE 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP tabanlıdır ve IP tabanlı bağlantının  yapabildiği her işi yapar. Hızı ise 3G ile  kıyaslanamayacak kadar olan LTE teknolojisi bazı test bağlantılarında 300 megabite kadar çıkmış olsa da genel kullanım için 5 ile 12 mbps yaygın olarak alınabilmektedir.

 

LTE Bağlantı Ne Kadar Hızlıdır?

LTE bağlantı kullanıcılarının hızları hizmet sağlayıcılarının sunduğu bağlantıya ve o anki veri trafiğine bağlı olmakla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama LTE bağlantıda indirme hızı 5 ile 50 mbps arasında değişmektedir. Teorik olarak LTE ile yapılabilecek veri transferi ise 300mbps hıza çıkabilir.

 

Hangi Cihazlar LTE Destekler?

Ülkemizde bağlantı hizmeti sunulmadığı için LTE modelleri bulmak zor olsa da 2010 yılından itibaren bazı telefon ve tabletlerde, son dönemde ise üst – orta sınıf telefon ve tabletlerin hemen hepsinde LTE bağlantı desteği mevcuttur. Ayrıca mobil internet erişim cihazları  da bazı modellerinde LTE desteği sunmaktadır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar üreticileri ise henüz LTE destekli cihazlar sunmamıştır.

 

LTE Telefon veya Tabletin Batarya Ömrünü Kısaltır mı?

 

“3G bile açıkken telefon bataryayı emiyor” diye düşünüp LTE’nin daha fazla enerji tükettiğini düşünecek olursanız yanılırsınız. LTE bağlantı, 3G’den daha fazla enerji tüketmez. Ne var ki; bir noktada birden fazla bağlantı imkanı varsa ve telefon sürekli bir bağlantı noktasından diğerine geçip kaynak değiştiriyorsa ya da sinyal çok zayıfsa ve telefonunuz bağlantıyı stabil kılmak için daha fazla enerji harcıyorsa bataryanızın eridiğini gözlemleyebilirsiniz.

 

LTE Bağlantı Güvenli mi?

IP tabanlı bir bağlantı olduğu için IP sistemi ne kadar güvenli ise o kadar güvenlidir LTE; ayrıca kendi veri trafiğini güvence altına almak için birkaç geliştirmeyi de barındırır.

 

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.