Samsung 960 PRO / 960 EVO SSD İnceleme

0

Oyunculuk denilince akla gelen ilk donanım bileşenlerinden biri olan depolama birimleri, son yirmi yılda en fazla gelişen ve aşama kat eden ürünler arasında. Bu bağlamda Katı Hal Diskleri yani SSD’lerin de ulaşılabilir ürünler olmalarının üzerinden neredeyse on yıl geçti ve bu süre zarfında oyuncuların ve profesyonellerin performans beklentileri de ciddi bir evrim geçirdi. İlk günlerde SATA arabirimini ve aslında HDD’ler için geliştirilen AHCI standardını kullanan, bu yüzden de gerçek potansiyeline erişmesi zaman alan SSD diskler, kısa bir süre önce kullanılmaya başlanan PCI Express 3.0 X4 arabirimi ve NVM Express standardı sayesinde oyuncular için ciddi bir performans çarpanı haline gelmiş durumdalar.

Yirmi yılı aşkın bir süredir ileri bellek çözümlerinde dünya lideri olan Samsung da, PCI Express 3.0 X4 arabirimi ve NVM Express standardı üzerine geliştirdiği Samsung NVMe 960 PRO ve 960 EVO M.2 SSD sürücülerini Türkiye’de satışa sundu. Güçlü performansı, dayanıklılığı ve kapasitesine ek olarak yeni Samsung Magician yazılım paketi ile gelen SSD’ler, tüm teknomarketlerde ve online satış kanallarında tüketicinin beğenisine sunulmuş durumda. Hem 960 PRO hem de 960 EVO, son zamanlarda giderek yaygınlaşan ve bir standart haline gelen M.2 portlarından bilgisayarınıza bağlanıyor. Samsung’un 960 PRO ve 960 EVO modellerinin en önemli özelliği elbette inanılmaz performans değerleri ile beraber gelmesi.

960 serisi SSD’ler 3500 mb/sn’lik sıralı okuma ve 2100 mb/ sn’lik yazma hızlarına ulaşabiliyorlar ki bu, SSD’ler için makul kabul ettiğimiz rakamların hemen hemen yedi katına denk. 48-bit V-NAND yongaları ve beş çekirdekli Polaris kontrolcü sayesinde rastgele okumada 440,000 IOPS, rastgele yazmada ise 360,000 IOPS gibi müthiş değerlere ulaşabilen 960 serisi SSD’lerin oyun tecrübenize etkisi ise, daha önce deneyim etmediğiniz bir performans ve elbette harita yükleme süreleri olacak. Yeni bir heatsink ile tasarlanan ve son derece uzun ömürlü olan 960 serisi SSD’ler, kapasite ve modele göre EVO modelinde 100-400 TBW, PRO modelinde ise 400-1200 TBW arasında bir yazma ömrü sunmakta ve bu açıdan kendi sınıfının en iyi değerlerine sahip.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.