Seo Terimleri

0

seo terimleri

“Seo” nun çok geniş bir çalışma alanı olduğu için kendi içinde birbirinden farklı anlamlar taşıyan kelimelerin anlamlarını bilmemiz sizlere fayda sağlayabilir.

 

Seo:  Search Engine Optimization kelimesinin baş harflerinin alınması soncu ortaya çıkan bir isimdir. Türkçedeki anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. Türkçe anlamının baş harflerini alırsak “Amo” gibi sözcük ortaya çıkmaktadır.
Pagerank : Google sisteminin internette yayın yapan bütün sitelere verdiği değerdir. Pagerank değerleri 1-10(Birle On ) arasındadır. Pr: Pagerank sözcüğünün başharfleri alınarak ortaya çıkar. Pagerank ifadesinin kısaltılmış halidir.
Sandbox: Arama motorlarında üst sıralarda listelenmek için kalitesiz ve çok sayıda backlink alınması durumunda “Google” tarafında websitesine uygulanan bir nevi cezadır. Sandbox’a giren bir websitesi Google aramalarında sıralamasını kaybeder.Bunun sonucunda websitesinin hitleri azalır…
Backlink: Bir websitesinden sizin sitenize verilen linklere “Seo” dilinde verilen addır.
Google Ban: Yasadışı ve illegal yollarla Google’da üst sıralarda listelenen,içeriği yasal olmayan  sitelere Google tarafından verilen en önemli cezadır.
Adsense: Google servislerinin reklam yayınlamak isteyenler için hazırladığı bir reklam sistemi.
Adword’s: Google sisteminin reklamverenler için hazırladığı bir sistem. Uygun maliyetlerle sitenizin hitini ve satışlarınızı(Firma) arttırabilirsiniz.
Blog: En basit anlamıyla internet üzerinden paylaşılan web günlüklerine verilen isimdir.Blog servislerine üye olup yazılarınızı ücretsiz yayınlayabilirsiniz.. En önemli blog servisleri Blogger, Blogcu, WordPress olarak sayılabilir.
Dizinler: Websitelerinin kategorilerine göre listelendikleri servislerdir. En önemli dizinler “Dmoz” ve “Yahoo Directory” dir. Bu dizinlerde listelenen siteler seo konusunda avantajlıdırlar.
Toplistler: Websitenizin bilgileri kaydettiğiniz,bir çeşit backlink sağlama yöntemidir. Son senelerde etkisini kaybetmiştir ; tercih edilen bir “Seo” yöntemi değildir.
Keyword Research: Bir websitesinde yapılan kelime analizine verilen isim.
Google Bot: Websitelerini ziyaret eden,indexlenmesini sağlayan Google örünceklerine verilen isim.
DeepCrawl: Diğer Google botlarına göre websitelerini uzun dönemlerde ziyaret eden indexlenmenizi sağlayan Google örümceklerine verilen isim.
Adsense Bot: Google’ın reklam programı Adsense reklamlarını sitelerinde yayınlayan kulanıcıları denetleyen Google örümceklerine verilen isim.
FreshBot: Bir websitesinin içinde bulunan bütün linkleri turlayan Google örümceklerine verilen genel isim.
Google Bomb: İnsanoğlu varolduğundan beri iyi-kötü insan vardır. İnternet varolduğundan beri de iyi-kötü site vardır. Google sisteminin bu ayırımı yapmak için kullandığı sisteme verilen isim.
Google Dance: İsminden de anlaşılacağı gibi Google arama sonuçlarında zaman zaman karşımıza çıkan dalgalanmaları verilen isim.
Black Hat Seo: Webmasterların Google sisteminin zaaflarını değerlendirerek yaptıkları illegal yöntemlerin tamamına verilen isim. Bu yöntemin kısa vaadedeişe yarayabileceğini ama Google tarafından anlaşıldığı zaman cezalandırılıcağınızı unutmayın ve riske girmeyin….White Hat Seo: Legal Seo yöntemlerinin tamamına verilen genel isim.
Scraper Site: Black Hat Seo yöntemlerini uygulanması sonucu Scraper Site kavramı ortaya çıkmıştır. Black Hat Seo yöntemini kullanan sitelerin oluşturduğu sitelere verilen genel addır.
Sitemap: Site Haritası anlamına gelir.
User-agent: Robotx.txt dosyasının içinde botlar için kullanılan bölümdür.
Disallow: Arama motorlarının botlarının sitenizde gezmesini istemediğiniz sayfaları engellemek için kullanılıır. Robotx.txt dosyasına bağlı bir terimdir.
Meta Taglar: Websitenizi arama motorlarının botlarına tanıtmaya yarayan kodlardır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.