Sıvı Soğutma Sistemi Nasıl Çalışıyor?

0

sivi-sogutma-sistemi-nedir-nasil-calisir-705x290

Hepsi bir arada sıvı soğutma sistemini bağlamak, standart bir heatsink`i takmaktan sadece biraz daha karmaşıktır. Bunun ilk nedeni işlemci bloğunun her süre radyatör ve fana bağlı olması ve ikisini birden bire bağlamanın zor olabilmesi.

Kendi sisteminizi kurmanız zor bir meslek değil, lakin birleştirme işlemi biraz sabır gerektiriyor. Sıvı soğutma kurulumundaki en büyük tehlike acele etmektir.

Sıvı soğutma nasıl çalışıyor?

Soğutucu sıvı depoya ve ya tanka iletilir, buradan ise bir pompaya bağlanır. Depo seviyesi çok yoğun denetlenmeye gereksinim duyar zira sıvı, sıcaklık dolayısıyla buharlaşacaktır. Bu nedenle tüm cihazı 6 ayda bir tamamen boşaltıp temizlemek iyi bir fikir olacaktır.

Pompa, sıvıyı borulardan yüksek derecede iletkenliğe sahip metale doğru iter. Bu madeni ekseriyetle bakır ve ya alüminyumdan yapılmıştır. Bloğun özenle işlenmiş olan yüzü, CPU, GPU yahut Northbridge denetim çipinin üzerine yerleştirilir. Bloğun bu yüzü, birtakım dar kanallara sahiptir. Sıvı, bu kanallardan akarak ısıyı CPU bloğundan alıp radyatöre taşır.

Sıvı, radyatörde daha da dar kanallardan geçirilir ve üzerine bir fan ile hava üflenen kanallar yoluyla soğutulur. Su tekrar depoya iletilir ve yolculuğua baştan başlar.

watrcool_liquid_diagram_21271424742

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.