ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Rüzgarlı

Sonucunda Nasıl Bir Karşılık Verdi


Eşi Nasıl Bir Karşılık Verdi
Müslüman kadının, Kocasına Karşı İt-aa-tı Nasıl Olmalıdır?
Asselamu aleykum ve rahmatullahi ve barekatuhu kerim kardeşlerim ve değerli bacılarım
Hamd, Alemlerin Rabbi olan ALLAH’a, selatu ve selam Onun Resulüne, ehline, ashabına ve kıy-am-et gününe kadar O’na ihsanla tabi olanların üzerlerine olsun. Amin
“ALLAH ve el-çisi bir işte hüküm verdiği zaman, artık inanmış bir erkek ve kadının, o işte kendi tercihlerine göre seçme hakkı yoktur. Kim ALLAH’a ve elçisine ba-ş kaldırırsa ap-açık bir sa-pıkl-ığa düşmüş olur”

ALLAH’u Teala evlilik hayatı için de bir düzen indirmiştir. Bu düzen insanın aklını ikna edip fıtratı doyurmaktadır. İşte bu düzen doğrultusunda yaşayan ev-lilikler adeta yıkılmaz bir kale haline gelir.Batı düzeni doğrultusunda yaşayan çiftlerin bir senelik hatta bir haftalık beraberliklerinden sonra boşandıklarını her zaman duymuşuzdur. Bu da kü-für nizamının, insan fıtratı doyurmadığını ve çiftlerin aralarında çıkan tüm iht-ila-flarda, hala batı düzeni içinde çözüm aramalarından kaynaklanmaktadır.

Oysa ALLAH’u Teala’nın nizamı doğrultusunda yaşayan Müslüman çiftlerin evlilik hayatları ömür boyu devam eder. Yapılan evliliğin bir ömür devam edebilmesi için, hem erkeğin hem de kadının, ALLAH’u Teala’ nın em-ir ve nehiyleri doğrultusunda bir hayat yaşamaları kaçınılmazdır.

Erkek ve kadın görevlerini bilmeli ve bu doğrultuda yaşamalıdır. Ak-si takdir de evlilikleri kısa bir zaman sonra sona erer. Çünkü her konuda olduğu gibi evlilik hayatında da insanları bir arada tutan yalnızca ve sadece ALLAH’ın nizamıdır.Evlilik hayatında kadının görevleri olduğu gibi erkeğinde görevleri ve sorumlulukları vardır.

Biz bu yazımızda kadının eşine karşı olan vazifelerini ele alacağız.İnşa’ALLAH bundan sonraki yazımızda ise erkeğin hanımına karşı olan görevlerini ve sorumluluklarını ele alıp işleyeceğiz.Resulullah dedi ki: “Dünya, kendisinden menfaatlanılacak bir şeydir. Menfaatlanılacak şeylerin en hayırlısı ise, Saliha kadındır” (Müslim)

Evlenecek olan bir erkeğin evleneceği kadını, kadınında erkeği doğru seçmesi gereklidir. Çünkü evlilik ALLAH’ın İzniyle, birlikte bir ömür boyu beraber yaşamaktır.
Hiç bir insan sevmediği, hoşuna gitmeyen biriyle bir beraberlik sürdürmek istemez. Bu yüzden erkek açısından doğru bir evlilik için doğru başlangıç hayırlı ve saliha bir kadınla evlenmektir.

Peki hayırlı bir kadın hangi özelliklere sahiptir? Bunu bir hadisle yanıtlayalım:
Ebu Hureyre anlatıyor: Sahabelerden biri ALLAH Resulü’nün yanına gelerek:
“Kadınların en hayırlısı hangisidir” diye sorduğunda, ALLAH Resulü şöyle buyurdu:
“Yüzüne baktığı zaman kocasını sevindiren, emrettiği zaman itaat eden, namusu ve malı hususunda kocasına isyan etmeyen kadındır” (Ahmed b. Hanbel 2/434; ibn mace, nikah, 5)
Yalnızca bu hadis bile, bir kadının kocasına karşı nasıl davranması gerektiğini anlatmaya kafidir.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.