ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

soyundan geliyorlar


Peygamber Efendimiz’in soyundan gelenlere seyyid veya şerif denmektedir. İnsanların çoğalması sonucu onun soyundan gelenlerin de arttığı düşünülür ancak hepsinin ismini bilmek çok zordur. Kısacası, Peygamber Efendimiz’in soyundan gelen ama adı bilinmeyen birçok seyyid ve şerif bulunur.
Hz. Muhammed (SAV)’in nesli kızı Hz.Fâtıma ve damadı Hz.Ali’den devam etmiştir. Oğulları Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin’den gelen zürriyet bugüne kadar ulaşmıştır. Birbirlerinden farklı olduklarını belli etmek için Hz.Hasan’dan gelen kola şerif, Hz.Hüseyin’den gelen kola seyyid denilmiştir.Vasileri kimlerdir?
Ehl-i beytten gelenlere İslam tarihinin ilk zamanlarından beri her iktidar tarafından büyük hürmet ve saygı gösterilmiştir. Nakîbü’l eşrâf ismi verilen kişi, Peygamber Efendimiz’in soyundan gelenlerin işlerine bakar, doğum ve ölüm tarihlerini deftere yazar, gelişigüzel meslekleri seçmelerine engel olur, ganimetlerden onlara düşen payı alıp aralarında bölüştürür, kadınların denkleri olmayan erkeklerle evlenmesine mani olurdu. Yani nakîbü’l eşrâf, bir bakıma peygamber hanedanından olanların umumi bir vasisiydi. Bu makam, en yüksek mertebelerden biriydi ve protokolde halifeden sonra yer alırdı.Kaynaklara göre, Abbasi Halifesi Harun Reşid ve oğlu Memun’un dönemlerinde seyyidler yeşil cübbe giyer ve yeşil sarık sararlardı.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!