Termal Macun Hakkında

1

termal-macun-hakkinda

Merhaba !

Bu yazıda termal macundan bahsedeceğiz.

Bu macun, işlemci yüzeyi ve soğutucu tabanındaki çok küçük boşlukları doldurarak, işlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlamaktadır. Bu şekilde bilgisayarınızın sağlığı korunur.

Şimdi detaylara girerek size termal macun hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle Termal Macunun Faydası Nedir?

Overclock meraklısı arkadaşlara, işlemcinin sıcaklığını düşürmelerinde yardımcı olur. Bununla birlikte sadece overclock yapanların değil, tüm kullanıcıların termik macun kullanması faydalıdır. Çünkü daha soğuk bir işlemci, daha uzun ömürlü bir bilgisayar ve daha stabil bir sistem demektir.

Termal Macun İşlemci Üzerine Nasıl Sürülür?

Mümkün olduğunca az ve ince sürülmelidir. Fazla kaçarsa, işlemci ile heatsink arasında çok kalın bir katman oluşturacaktır ve bu durumda olumlu etkisi görülmeyebilir. Ama işlemci ve heatsink arasındaki boşluğu dolduracak kadar fazla sürülmelidir.

Her ne kadar macun elektriksel iletken özellik taşımasa da, yine de macunu kenarlara taşırmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle AMD Athlon ve Duron işlemcilerde, macunun işlemci üzerindeki kontaklara bulaşmamasına dikkat ediniz.

”Heatsink” Nedir?

Heatsink nam-ı diğer soğutucu dediğimiz şeyin aslında bir çeşit soğutucu. Yani işlemciden veya işlemci modundaki ısı üreten bir sistemden aldığı ısıyı bir metal ile hava dolaşımına veren sistemdir. Değişik modelleri vardır. Çoğunlukla bir fan ile kullanılır.Yaygın olarak anakartlarda kullanılır.

Herşeyi Eksiksiz Yaptım Ama Yine Sonuç Alamadım ve Sıcaklık Düşmedi, Ne Yapabilirim?

Termik macunu mümkün olduğunca az ve ince sürdüğünüze emin olun. Eğer işlemcinin sıcaklığı eski derecesindeyse, işlemciniz normal yöntemlerle daha fazla soğutulamıyor olabilir. Eğer işlemcinin sıcaklığı artmış ise, kesinlikle fazla macun sürmüşsünüz demektir. Macunu temizleyerek, ince bir tabaka halinde tekrar sürün.

1 Yorum
  1. Hikmet

    Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.