Yerel Disk C’de Boşluk Oluşturma

1

disk-c

 

Not:Windows 7 , Windows 8 ve Windows 8.1 için Geçerlidir.

 

Yöntem 1 : 

  • CMD’yi yönetici olarak çalıştırın ve komut satırına powercfg -h off yazıp enter’a basın ve 30 saniye bekleyin . sonrasında cmd’yi kapatıp disk alanına bakın bi 10 – 15 gb yer açılmış olacak.
 
Bu yöntem neyi sildi ?
 
  • Sildiği dosya siz sistemi uyku moduna aldığınızda yada hazırda beklete aldığınızda otomatikle dosyaları daha çabuk açılsın diye harddiskte bir sys dosyasının içine depolar ve bizlerde bunu gereksiz duyduğumuz için boş yer kaplamasın diye hiberfil.sys dosyasını silme komutunu veriyoruz.
 
Yöntem 2 : ( 8GB ve üstü rami olanlar bu seçeneğide uygulasın )
  • Bilgisayarım > özellikler > gelişmiş sistem ayarları > performans bölümündeki ayarlara basın > gelişmiş sekmesine gelin > aşağıda değiştir butonuna basın > tüm sürücülerin disk belleği boyutunu otomatik olarak yönet seçeneğindeki tiki kaldırın > sürücülere tek tek tıklayıp , disk belleği dosyası yok seçeneğini işaretleyin ayarla butonuna basın > uyarıya evet diyin > tüm pencereleri tamam deyip kapatın .
 
Bu yöntem neyi sildi ?
 
  • Sisteminizde 8GB üstü ramlı bilgisayarlada ram fazlasıyla vardır ve sanal ram’a ihtiyaç duyulmaz. Sanal ram dediğimiz hard diskten belirli bi şekilde alan kullanıp sisteminizdeki rami aştığında otomatikle sanal ram devreye girer. 8 gb üstü pc lerde bu ram yetmezliği gibi durum olmadığı için gerek duymayız ve pagefile.sys dosyasını silme komutu veririz.

c

Tüm bunları tamamladıktan sonra. Sistemi yeniden başlatın ve diskte baya bir artış göreceksiniz.
1 Yorum
  1. Uğur Y.

    Allah razı olsun hocam gerçekten de aradığım buydu ve fazlasıyla yer açıldı çok sağ olun:))

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.