ALTIN
DOLAR
EURO
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Kar Yağışlı

Yılbaşı Kutlamak ve Yılbaşı Ağacı Süslemek Günah mı?


GÜNAH MI?
Diyanet’e göre yılbaşını çeşitli etkinliklerle kutlamak günah sayılan davranışlar arasında. Hristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğumu olarak kabul edilen bu günde Hristiyanlara ait örf, adet ve geleneklerin Müslümanlar tarafından uygulanması doğru değil.

Bu konunun tekrar tekrar gündeme gelmesinin sebebi, bu gelenekleri gerçekleştirmek ve kutlamak isteyen kişilerin Noel ve yılbaşı arasında bir fark olduğunu söylemesi. Bu konuda karşı görüşte duranlar noel denilen sürecin Hristiyanlara ait olduğunu ve kendileri tarafından yapılan kutlamaların sadece yeni bir yılı karşılamak olduğunu ileri sürüyorlar. Ancak Diyanet’in bu konudaki hükümleri net.

Diyanet’in 81 ildeki camilerde okutulması için yılbaşına yakın yayımladığı cuma hutbesinde şu ifadeler yer alıyor:
“Kimliğini muhafaza eden bir Müslüman, popüler kültürün girdabında kaybolmaz. Başka dünyalara ait yaşam tarzlarını bilinçsizce taklit etmez. Dinimizde ve sahih geleneğimizde yeri olmayan sembolleri, eğlence biçimlerini, tutum ve davranışları benimsemez. Bunun, Müslüman kimliğini zedelediğini, toplumu ve gelecek nesilleri dinine, tarihine ve değerlerine yabancılaştırdığını bilir”

Hutbede de yer aldığı gibi din alimleri bu konuda net bir tavır sergiliyor. Durumun noel ya da yılbaşı arasındaki ayrımla ilgili değil de başka bir dine ait herhangi bir geleneğin Müslümanlar tarafından uygulanmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor. Bu düşünce, din görevlileri tarafından Hz. Muhammed’in aşağıdaki ifadelerinin yer aldığı hadisle desteklendi:
“Hz. Muhammed’in bir hadisinde kim bir topluluğa benzemeye çalışırsa, o da onlardandır deniyor. Yani bir kimse, kendi değerlerini yaşamak ve yaşatmak yerine başkasına özenir, onun inanç ve adetlerini benimserse, sonunda onlar gibi düşünmeye ve onlar gibi yaşamaya başlar. Zira maddi ve fiziki benzeşmenin manevi sonuçlar doğurması kaçınılmazdır”

TEBRİKLEŞME VE YOZLAŞMA ARASINDAKİ FARK
Diyanet, yılbaşı hakkında yaptığı açıklamalarda yeni bir yılın gelmesi dolayısıyla insanların birbirlerini tebrik etmesinde herhangi bir sakınca olmadığını ifade etti. Ancak durum başka bir din için o yönde bir anlam taşıyan herhangi bir geleneği yerine getirmek olduğunda bu durum caiz hükmü almıyor.
Yılbaşı ağacı konusunda da herhangi bir ağaç kesilmediği sürece plastik ağaçların yılbaşı haricinde de süslenebileceği ancak bu konuda da aşırıya kaçılmaması gerektiği söylendi. Her bakımdan o gün klasik kutlamalar yapmak belirli örf ve adetlere benzeyeceğinden Müslümanlar kutlama konusunda uyarıldı.

Yılbaşında hindi yemek günah mı sorusu da en çok merak edilen konulardan biri. Hindi yemekle ilgili caiz olmayan bir durum yok. Ancak bazı din görevlileri yılbaşı gecesinde hindi yemenin yine Hristiyan adetlerine benzeyeceğini düşünüyor. Bu durumda o gece haricinde hindi yemenin daha doğru bir karar olacağına inanılıyor.

Bilgi: Klavye yön tuşlarını kullanarak galeri resimleri arasında geçiş yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.