Bütün Bilgisayarınızdaki Herşeyi Şifreleyin!

0

microsofts-story-encryption

Merhaba Arkadaşlar Sizlere bilgisayarda bulunan her şeye şifre koymayı anlatacağım…

Programları şifrelemek

Eğer bilgisayarınızı başkasıyla paylaşıyorsanız ve size özel dosyalara girmesini istemiyorsanız veya internetten şüpheli dosya indirmesini istemiyorsanız bunlara ve daha çok şeylere engel olabilirsiniz.
Bilgisayardaki belli programlara şifre koymak için (Burdan)  Program Blocker’i indirebilirsiniz.Ben şu anda kullanıyorum ve gayet memnunum.
Program Blocker’i Windows açılırken çalışacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca arka planda sessizce çalışmasını sağlayan bir gizli mod da var.Bu modu Ctrl+T tuşlarıyla açıp kapatabilirsiniz.
Bir de Simple Run Blocker (Burdan İndirin) . Bu da Program Blocker’a benzer çalışır ama bunun bütün programlara erişimi engelleyen bir özel modu da var.

Özel klasörlere şifre koymak

Gizli belgeler,özel fotoğraflar,dökümanlarınız varsa ve bunlar bir klasördeyse klasöre başkasının girmemesi için TrueCrypt TrueCrypt ile koruyabilirsiniz.
Ama bunun kullanımı biraz zordur. Eğer klasörleriniz fazla özel değilse daha basit bir program Private Folder (Buradan İndirin).
Bir seçenek daha olan My Lockbox fspro.net/my-lockbox ‘ a göz atmanızı da tavsiye ederim.
Son oalrak harika bir program da 7-Zip 7-Zip ‘dir. Sıkıştırılmış dosyaları şifreleyerek erişimi engelleyebilirsiniz.

Ekranı bir çizimle kitlemek:

Aynı akıllı telefonlardaki gibi bilgisayarı kitlemek için Eusing Maze Lock (Buradan Temin Edip) kullanabilirsiniz.Varsayılan olarak 3×3 büyüklüğündedir fakat ayarlardan daha da büyütebilirsiniz ve arka plan resmini de belirleyebilirsiniz.

Kişiler belgelere şifre koymak:

Gizli belgelerinizi şifrelenmiş bir 7-Zip arşivine eklemeye ek olarak Microsoft Word de şifreyle korumanızı sağlar.Sol üstteki DOSYA ve Office düşmesine tıklayın.Office 2013 ve 2010’da”Belgeyi koru>Parola ile şifrele”yi seçin.Office 2007’de ise “Hazırla>Belgeyi şifrele”yi seçin ve parolayı girip onaylayın.
OpenOffice veya LibreOffice kullanıyorsanız Writer belgelerini “Farklı kaydet”i seçtikten sonra “Parola ile kaydet”i işaretliyerek koruyabilirsiniz.
PDF dosyalarını şifreyle korumak için PDF Mate Free PDF Merger (Buradan) indirin.

Windows görevleri ve araçlarına erişimi kısıtlamak:

İndirip kurduğunuz programlara erişimi engellemek kullanışlı olsa da Windows’la hazır gelen araçlar hâlâ kurcalanılabilir. Başka kullanıcıların ayararınızı değiştirmelerini engellemek için WinGuard Pro Password Protect Programs and Encrypt Files – WinGuard Pro kurabilirsiniz.Bu program belli Windows görev ve araçlarını engellemek için özel yeteneklere sahiptir.Bu görev ve araçlar arasında Görev Yöneticisi,Geri Dönüşüm Kutusu,Komut İstemi,Kayıt Defteri,Windows Gezgini ve çok daha fazlası var.AYnı zamanda bilgisayarınıza istenmeyen programların yüklenmesini engelleyebilir,dosya ve klasörleri şifreleyebilirsiniz.

Kişileştirilmiş bir Windows kilit ekranı yaratmak:
Windows 8 ve 8.1’in güzel özelliklerinden biri de Kilit ekranı.Ama Windows’un diğer sürümlerinde de buna benzer bir ekran kullanabilmek için Winlock Pro Winlock PRO – Powerful Free Windows Security Solution aracını kurabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.